top of page
Yeryüzündeki Cennet Phuket

Birçok turistin yalnızca Patong'u , plajları ve gece hayatını görüp geri döndüğü Phuket'te çok sayıda görülecek ve gezilecek yer var. Phuket uçak bileti aldınız ve gideceğiniz tarih yaklaştı. Sıra geldi tatil planları yapmaya. Phuket'te ne yapılır? Phuket'te nereler gezilir? gibi sorular kafanızı kurcalamaya başladı. Phuket Gezi Rehberi'ni ister ilk kez gidenler, ister daha önce gitmiş olanlar için detaylı bir şekilde hazırladık. Türkiye'nin en kapsamlı Phuket Gezi Rehberi'nde siz de mutlaka kendinize uygun bir aktivite mutlaka bulacaksınız.


BÜYÜK BUDA

45 metre yüksekliğindeki Buda heykeli (Phra Phuttha Mingmongkhon Akenakkhiri) Phuket'in simge yapılarından biridir. Bu heykeli adanın birçok yerinden görebilirsiniz ve Phuket'e gelen birçok ziyaretçi buraya uğrar.

Tapınak kompleksine giriş ücretsizdir ve Buda'nın hikayesini içeren bir sergiye ev sahipliği yapar. Çoğu zaman büyük Buda heykeline ulaşmadan önce ziyaretçileri kutsayan bir keşiş hediyesi de vardır. Büyük Buda ilgimi çekmiyor gitmeme gerek yok demeyin çünkü tepeden sizi müthiş bir manzara bekliyor.


Promthep Burnu

Promthep Burnu, Phuket'in en güney ucu. Çok turistik bir yer ve maalesef otobüsler dolusu turist geliyor. Buna takılmadan en güzel manzara fotoğraflarını çekmek için özellikle gün batımında buraya gidebilirsiniz.

Ücretsiz park alanına aracınızı park ettikten sonra solunuzda üstünde fil kabartmalarının olduğu bir türbe ve içinde küçük bir müze bulunan deniz feneri olan merdivenlerden yukarı doğru çıkmalısınız. Tapınaktan aşağı inen merdivenlerden aşağı inerseniz, burnun güzel fotoğraflarını çekebilir ve açık deniz adası Koh Mun ve Nai Harn Plajı'nda manzaranın tadını çıkarabilirsiniz .


Naka Hafta Sonu Pazarı

Naka Hafta Sonu Pazarı, Phuket'in en büyük hafta sonu pazarlarından birisidir. Her cumartesi ve pazar, Phuket şehrinin biraz dışında kurulur. Pazar tezgahları saat 16.00 civarında açılıyor ve çoğu 23.00'te kapanıyor.

Eğer alışverişi ve pazarlığı seviyorsanız, bu pazarı çok seveceksiniz. Aynı zamanda büyük bu pazarda yerel yemeklerden de tadabilirsiniz.


Wat Chalong

Wat Chalong, Phuket'teki en büyük ve en ünlü tapınaktır. Chalong kasabasında bulunur. Phuket'te uzun bir tatil süreniz varsa veya çevredeki adalardan birisini atlarsanız günlük bir tur ile bu güzel tapınağı görmeye gidebilirsiniz.

Tapınak, Kral Rama V zamanında yaşamış olan iki keşişe (Luang Pho Champ ve Luang Pho Chuang) adanmıştır. Bu, ana tapınaktaki keşişlerin heykellerinde de görülebilir. Büyük Chedi, ana tapınağa ek olarak Wat Chalong'un en önemli noktasıdır. Ayrıca çatıya çıkıp tapınak kompleksi ve çevresinde güzel manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.


ESKİ PHUKET - Old Town

Phuket'in eski şehri kesinlikle görülmeye değer! Phuket'in tarihi merkezinde yer alan rengarenk evler, benzersizdir ve kısa bir şehir turu ile ziyaret edilebilir.

Bu bölgede sokaklarda dolaşabilir, kafelerden birine yerleşebilir ve otantik atmosferin tadını çıkarabilirsiniz. Bunun yanı sıra Çin Tapınağı veya (Kraliçe onuruna inşa edilmiş olan) Sirikit Parkı gibi bazı turistik yerleri keşfedebilirsiniz.


Wat Khao Rang

Phuket'te az ziyaret edilen tapınaklardan biridir ve Phuket'in merkezinde yer almaktadır. Büyük altın Buda heykelinin yanında başka bir tapınak binası var. Merdiven, dev bir heykel şeklinde bir tapınak muhafızı tarafından korunmaktadır. Ayrıca 3 Hindu tanrısından bazı ilginç heykeller de var. Tapınak oldukça yeni ve bakımlı görünür.

Dünyanın en yaşlı adamı olduğunu iddia eden Luang Pu Supha adında bir keşiş tarafından kurulduğu rivayet edilmektedir.Farklı mimarileri ve yerel tapınakları seviyorsanız, tapınak kesinlikle görülmeye değer.


Phuket Trick Eye Müzesi

Eğer alışılmışın dışına çıkmak isteyenlerdenseniz, o zaman bir müzeyi ziyaret etmeye ne dersiniz? Burası sıradan bir müze değil, Phuket Town'daki Phuket Trick Eye Müzesi ! Burası çok özel bir müze ve normalde müze gezmeyi sevmeyenlere bile tavsiye edebiliriz.

Burası 3D görüntülerle etkileşimli bir müze ve kendinizi bu resimlerin içindeymişsiniz gibi görünen harika fotoğraflar çekebilirsiniz. Müze her gün sabah 10.00'dan akşam 19.00'a kadar açık ve giriş ücreti kişi başı 500 baht.


Bangla Yolu

Partileri seviyorsanız, Patong'daki Bangla Yolu'na uğrayın. Burası muhtemelen Tayland'daki en ünlü kırmızı ışık yetişkin bölgesi, ama aynı zamanda bir çok ünlü gece kulübü ve bar da aynı bölgede. Sadece Lady Barlar ve Ping Pong Gösterileri değil, canlı müzik yapılan çok sayıda bar, kulüp ve şov karışımı olan Hollywood veya Illuzion gibi bazı büyük diskotekler var .

Bangla Yolu'ndan nefret de edebilirsiniz çok da sevebilirsiniz. Buna kendiniz karar vermelisiniz.


Muay Thai Box

Belki de Tayland'daki en ünlü spor olan Muay Thai boksunu Phuket'te canlı izlemek istersiniz. Tayland gece dövüşleri için küçük ve büyük ringlerle doludur ve mutlaka birkaçına rastlayacaksınız.

Sokaklarda hoparlörden anons yaparak gezen arabaların çoğu bu dövüşleri halka anons ederler. Ayrıca Patong bölgesi boyunca dağıtılan el ilanları ve posterleri de göreceksiniz.

Eğer gerçek bir dövüş seyretmek isterseniz Patong'daki Bangla Boks Stadyumu'nu tavsiye edebiliriz. Burası akşam saat 21.00'de açılır ve gece yarısına kadar dövşler burada devam eder. Giriş biletleri 1700 baht'tan başlasa da dövüşün önemine göre fiyatlar artabilmektedir.


Kathu Şelalesi

Phuket'te, adanın kuzeyindeki Bang Pae Şelalesi veya Tonsai Şelalesi gibi daha birçok şelale var. Bunların en ünlülerinden birisi de Kathu Şelalesi.

Üç kademeden oluşur. Birinci seviyeye ulaşmak kolaydır ve harika bir tatlı su havuzu sunar. Burada sıcak Phuket havasında biraz olsun rahatlamak için soğuk suda rahatlayabilir ve serinleyebilirsiniz.

8 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentários


bottom of page