top of page

Güncelleme tarihi: 24 Nis 2023
Sahip olduğu tarihi ve kültürel zenginliklerle misafirlerini mistik bir yolculuğa davet eden Şanlıurfa, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en fazla ziyaret edilen kentlerinden biri. Dünyanın bilinen en eski ve en büyük tapınağı Göbeklitepe’nin bulunduğu Şanlıurfa’da yerleşim Cilalı Taş Devri’ne kadar uzanıyor. Peygamberler şehri olarak bilinen Şanlıurfa camileri, müzeleri, ören yerleri ile birlikte doğal güzellikleriyle de her daim ziyaretçilerini büyülüyor. Zengin mutfak kültürüyle de öne çıkan şehirde hem gözünüz hem mideniz doyacak.


Şanlıurfa’daki Festivaller

Şanlıurfa yıl boyunca birbirinden farklı etkinliklere ev sahipliği yapıyor. Siz de seyahatinizde farklı deneyimlere kucak açmak isterseniz, bu etkinlik listesine mutlaka göz atın. İşte, Şanlıurfa’daki festivaller...

  • Halfeti Meyve Yemekleri Festivali (Nisan)

  • İsot Festivali (Eylül)

  • Göbeklitepe Yarı Maratonu (Ekim)

  • Şanlıurfa Gençlik Festivali (Ekim)

  • Suruç Nar Festivali (Ekim)

  • Göbeklitepe Kültürel Miras ve Turizm Fuarı (Kasım)

  • Ulusal Şanlıurfa Kitap Fuarı (Kasım)

Şanlıurfa'da Gezilecek Yerler

Pek çok medeniyetin beşiği olan Şanlıurfa, özellikle tarih ve kültür seyahatlerini sevenlerin mutlaka gezip görmesi gereken şehirlerden biri. Mistik havası ve farklı atmosferi ile sizi hemen içine çeken şehirde tarihi ve doğal güzelliklere hayran kalacaksınız. İşte, Şanlıurfa’da görülmesi gereken yerler…

Göbeklitepe

Dünya üzerindeki en eski tapınağın bulunduğu yer olan Göbeklitepe, son yılların en popüler tarihi noktaları arasında. Sadece Türkiye’nin değil, dünyanın da bir anda ilgisini çeken ve yeni yeni gün yüzüne çıkan saklı hazineleri ile adından söz ettiren alan, tarihin en büyük ibadet yeri unvanına sahip. M.Ö. 10.000 yılında yapıldığı öngörülen Göbeklitepe, 2011 yılından beri UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor.


Balıklı Göl

Şanlıurfa’nın en önemli simgesel yerlerinden olan Balıklı Göl, Hz. İbrahim’in hükümdar Nemrut tarafından ateşe atılırken düştüğü yer olarak biliniyor. Ateşin suya, odunların ise balığa dönüştüğü bu büyüleyici alandaki göl ve balıkların da kutsal olduğuna inanılıyor.


Halil-ül Rahman Camii

1200 yılında Eyyübiler tarafından yaptırılan Halil-ül Rahman Camii, Balıklı Göl ile yan yana olan konumu sayesinde gezginlerin ilgi gösterdiği tarihi yapılardan biri.


Hz. İbrahim Mağarası

Hz. İbrahim’in doğduğu ve 7 yaşına kadar yaşadığı yer olarak bilinen Hz. İbrahim Mağarası, şehrin önemli noktalarından biri. İçerideki suyun şifalı olduğuna inanan pek çok kişi, mağarayı ziyaret etmeden şehirden ayrılmıyor.


Urfa Kalesi

Tarih öncesi çağlardan kalma tapınakların üzerine yapıldığı düşünülen Urfa Kalesi, şehre tepeden bakan manzarası ile görülmesi gereken yerlerden. 800’lü yıllardan beri ayakta kalmayı başarmış olan yapı, tarihin izlerini üzerinde taşıyor.


Gümrük Hanı

Şehrin en eski yapılarından olan Gürmrük Hanı, geziniz sırasında soluklanabileceğiniz yerlerden biri. Tarihi dokusu ile ilgi çeken handa, Şanlıurfa’ya özgü meşhur mırra kahvesinin tadına bakabilir, göl içindeki balıkları seyredebilirsiniz.


Harran Ovası

Hz. Adem’in cennetten kovulduktan sonra dünyaya geldiği yer olarak anılan Harran Ovası farklı atmosferi, evleri ve kalesi ile gezi turuna dahil edilecek yerlerden biri. Anadolu’da ilk kurulan üniversiteye de ev sahipliği yapan bölge ziyaretçilerin uğrak noktası.


Halfeti

Birecik Barajı suları altında kalan Halfeti, tekne ile gezilmesi gereken yerlerden. M.Ö. 885 yılına dek uzanan köklü bir tarihe sahip yerleşim yeri, ayrıca ülkemizde siyah gülün yetiştiği tek yer olma özelliği taşıyor.


Şanlıurfa Müzesi

1969 yılında açılan müze, Harran ve çevre bölgelerde yapılan kazılar sonucu ortaya çıkan eserleri görebileceğiniz bir yer. En eski tarihli taş eserlere ev sahipliği yapan müze, bu yönüyle özel ilgiyi hak ediyor.


Şanlıurfa'da Ne, Nerede Yenir?


Çiğ Köfte

İnce köftelik bulgurun özel baharat ve çeşnilerle zenginleştirilerek marulun içine ya da lavaşa sarılmasıyla servis edilen çiğ köfte, Şanlıurfa ile özdeşleşmiş lezzetlerden.


Urfa Kebabı

Koyun kıymasının özel harç ile karıştırılarak şişlere geçirilmesiyle yapılan Urfa Kebabı, kömür ateşinde ağır ağır piştikten sonra pide ile servis ediliyor. Urfa kebabı, ülkemizin en sevilen kebap çeşitleri arasında ilk sıralarda.


Ağzı Açık

Elde açılan orta boy hamurun üzerine kıyma ve harç konularak yapılan yöresel yiyecek, şehrin en sevilen lezzetleri arasında.


Bostana Salatası

Küp küp kesilmiş sebzeler ve nar ekşisi ile hazırlanan bostana salatası, et yemeklerinin en mükemmel eşlikçisi.


Tepsi Kebabı

Közlenmiş patlıcan içerisine kıymalı köfte ve baharatlar ilave edilerek hazırlanan tepsi kebabı, domates sosu ile lezzetlendirilip fırında pişiriliyor. Tepsilerin şahı adı ile de anılan bu lezzet, mutlaka denemeniz gerekenler arasında.


Şıllık Tatlısı

Krep içerisine çekilmiş ceviz doldurularak üzerine şerbet dökülen şıllık tatlısı, hafif bir lezzet olmasıyla yılın her dönemi en çok tüketilen yöresel tatlılardan biri. Üzerine Antep fıstığı dökülen tatlı, lezzetini bir kat daha artırıyor.


Burma Kadayıfı

Burma kadayıfının içine ceviz eklenerek fırında kızartılan bu tatlı, üzerine şerbet konularak servis ediliyor. İsteğe göre kaymaklı dondurma ile de yenebilen lezzet özel günlerin vazgeçilmezi.

Şanlıurfa Restoran Önerileri:

  • Geleneksel Urfa Yemekleri: Cevahir Han Restaurant, Altın Lokantası, Oduncu Et & Mangal, Ciğerci Aziz Usta

  • Ocakbaşı: Çağdaş Ocakbaşı, Osmanlı Ocakbaşı, Sembol Ocakbaşı

  • Kahveciler: Gümrük Han, Seyir Tepesi Cafe


Şanlıurfa'da Ne Hediye Alınır, Nereden Alışveriş Yapılır?

Şanlıurfa’da alınabilecekler listesi içinde halı, kilim, bakır işleri, Urfa peyniri, isot, Urfa fıstığı, nar pekmezi ve şifalı bitkiler başı çekiyor. Gümrük Hanı, Bedesten, Sipahi Pazarı gibi adreslerden otantik eşyaları ve yöresel lezzetleri kolaylıkla satın alabilirsiniz. Urfa City, Novada Park ve Piazza AVM ise şehrin önde gelen alışveriş merkezlerinden.


Şanlıurfa Gece Hayatı

Kendine has eğlence kültürü ile adından söz ettiren Şanlıurfa’da sıra geceleri eğlence hayatının büyük bir parçasını oluşturuyor. Gruplar halinde toplanan insanların şarkılara eşlik ettiği bu özel gecelerde leziz Urfa yemekleri ise olmazsa olmaz. Şehirde sıra gecesi konseptinde eğlence düzenleyen pek çok mekan bulmak mümkün. Akşamları canlı müzik dinlenebilecek mekanlar da oldukça gözde. Life Point, Antik Cafe ve Big Nobel şehrin önde gelen mekanlarından bazıları.


95 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page