top of page

Güncelleme tarihi: 24 Nis 2023


Balkanlar, Arnavutluk’tan Karadağ’a, Bosna Hersek’ten Makedonya’ya pek çok ülkeyi içinde barındırmaktadır. Hemen her mevsim görülmeye değer bu ülkeler; eşsiz tarihleri, birbirinden farklı gelenekleri, muhteşem doğal güzellikleri ve değişik kültürleri nedeniyle merak uyandırıcıdırlar.

Çoğu vizesiz gidip görülebilecek bu ülkeler, Avrupa Ortaçağ mistizminden Osmanlı izlerine pek çok dönemin havasını taşımaktadır. Her bir ülkeyi gezerken sanata, mimariye ve tarihe doyacaksınız. Balkanlar sıcak atmosferi nedeniyle her zaman turistlerin ilgisini çekmiş ve keşfedilmeye değer yerlerden biri olmuştur. Benzersiz manzaralar sunan bu ülkeleri gezerken tatilinizin nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. Tarihi kilise ve manastırlardan müzelere, antik kentlerden dar sokaklı ahşap evlere, nehir kenarlarında yükselen eski kentlerden saat kulelerine pek çok görülmeye değer yer bulunmaktadır. Aynı zamanda alışveriş yapmak ve bu farklı kültürlerin mutfağında neler olup bittiğini görmek için gireceğiniz sayısız güzel restoran tatilinizi güzelleştirecek diğer detaylardır. Vizesiz gezilebilecek bu ülkelerin ilginç tarihlerine tanıklık ederken şehrin keyifli atmosferinde kaybolacaksınız. Vizesiz Balkan Turu fırsatlarına göz atmadan yolculuğa çıkmayın, pişman olmayın!

1.Balkanların ekonomik ülkelerinden biri olan Sırbistan

Balkan ülkeleri içinde en çok turist çeken ülkelerden biri olan Sırbistan, Barok döneme ait birbirinden güzel parkları, art deco örneği eşsiz mimari örnekleri, görkemli kaleleri ve Ortaçağ dönemine ait manastırlarıyla ilgi çekicidir. Başkent Belgrad’ta yer alan Kalemegdan Parkı eşsiz güzelliğiyle Belgrad Kalesi’nin hemen altında bulunmaktadır. Sırbistan’ın en büyük Ortodoks yapısı olan Aziz Sava Katedrali benzersiz mimarisiyle dikkat çekicidir. Belgrad doğumlu olan dünyaca ünlü bilim adamı Nikola Tesla’nın Müzesi de yine burada bulunmaktadır. Savaş zamanında depo olarak kullanılan Taş Meydan kentin önemli alanlarından biridir. İçinde otel, park, postane ve kilise bulunan büyük bir alandır.

2.Balkanların doğal güzelliklerini keşfedeceğiniz Karadağ

Balkan ülkelerinden bir diğeri olan Karadağ’ın en çok bilinen şehirleri Kotor ve Budva’dır. Muhteşem plajları ve eşsiz kumsallarıyla dikkat çekici bu şehirler, yaz aylarında turistlerin akınına uğramaktadır. Başkent Podgorica, dünya üzerinde en az bilinen başkentlerden biri olma özelliği taşır. Başkentin tarihi bölgesi olarak bilinen Eski Türk Şehri, adından da anlaşılacağı gibi camileri ve saat kuleleriyle tam bir Osmanlı çarşısıdır. Şehrin kalbi konumundaki Hercegovacka Caddesi ise etrafındaki ilgi çekici pek çok mekanla akılda kalıcı yerlerdendir. Karadağ’ın en güzel şehirlerinden biri olan Budva, özellikle Karadağ’ın manzarasını izlemek için en ideal yerlerdendir. Budva’da bulunan Stevi Stefan Kalesi görülmeye değer ender güzellikteki yapılardan biridir. Çarpıcı güzellikteki bu kaleden şehrin manzarası inanılmaz görünmektedir. Budva, tatilin keyfini çıkarırken aynı zamanda tarihe doyacağınız harika şehirlerdendir. Budva’dan sonra en çok ziyaret edilen şehirlerden biri olan Kotor, Barok mimarinin ender örneklerini barındırması nedeniyle Unesco Dünya Mirası listesine girmiş özel şehirlerden biridir. Deniziyle, taş evleriyle şirin mi şirin Kotor’u görmenizi öneririz.

3-Balkanların tarihi güzellikleriyle Kosova

Uzun yıllar işgal altında kalan ülkelerden biri olan Kosova ise tarih boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Başkent Priştine, dar sokakları ve ahşap evleriyle son derece sevimli şehirlerdendir. Türk damak tadına yakın mutfağıyla akılda kalıcı yerlerden biri olan Priştine’de özellikle Eski Şehir Bölgesi görülmeye değerdir.

4-Osmanlı izlerine tanıklık edeceğiniz Arnavutluk

Balkanlardaki ilginç ülkelerden biri de Arnavutluk’tur. Başkent Tiran, Dajti dağları eteklerine kuruludur. Balkan ülkesi olmanın olmazsa olmazlarından nehirler Tiran’da da sık sık karşımıza çıkmaktadır. Tiran’ın şehir merkezinde yer alan İskender Bey Heykeli, Ethem Bey Cami, Milli Tarih Müzesi ve Vatan Şehitleri Caddesi şehirde görülmeye değer önemli yerlerdendir. Adeta bir Anadolu kasabasını anımsatan evleriyle dikkat çeken şehirlerden biri olan Elbasan, Arnavutluk’un üçüncü büyük şehridir. Safranbolu evlerine benzerliğiyle akılda kalıcı yerlerden biri olan Berat’ta aynı zamanda Müslüman ve Hristiyan mahalleleri bulunur. Yaz kış turist çeken ülkelerden biri olan Arnavutluk, tarihi güzelliklerinin yanı sıra doğal güzellikleri nedeniyle görülmesi gereken ülkelerdendir.

5-İyi insanlar bölgesi olarak bilinen Bosna Hersek

Balkanlarda görülmeye değer bir ülke daha: Bosna Hersek! Bosna, Miljacka Nehri’nin etrafına kuruludur. Başkent Saraybosna’da 16.yüzyılda kurulmuş olan Başçarşı, Osmanlı izlerinin görülebileceği ender güzellikteki yerlerdendir. Şehirde bulunan önemli yapılardan biri konumundaki Gazi Hüsrev Bey Cami, ünlü usta Mimar Sinan’ın eserlerinden biridir. Şehirde pek çok cami, medrese ve külliye bulunmaktadır. Aynı zamanda şehirde bulunan pek çok çeşme İstanbul’daki çeşmelerden yola çıkılarak inşa edilmiştir. Şehirdeki en ilginç yerlerden biri İnat Evi’dir. Avusturyalıların evi yıktırmak istemesi karşısında direnen ev sahibi sayesinde günümüzde hala ayakta olan bu ev, adını sahibinin inadından almaktadır. Günümüzde restoran olarak kullanılan mekan aynı zamanda eşsiz şaraplarıyla ünlüdür.

6-Türklerin yoğunlukta olduğu Bulgaristan

Başkent Sofya başta olmak üzere harika manzaralar sunan Bulgaristan, özellikle sonbahar aylarında bir başka güzeldir. Muhteşem doğası, birbirinden güzel tarihi yapıları, eğlenceli gece hayatı ve muhteşem plajlarıyla görülmesi gereken ülkelerden biridir. Başkentin en büyük caddelerinden olan Varna Caddesi eğlencenin ve alışverişin adresidir. Mimar Sinan'ın eseri olan Banyabaşa Cami'nden Alexander Nevsky Katedrali'ne kadar pek çok önemli eserin yer aldığı kentte hem tarihe hem de doğal güzelliklerin seyrine doyamayacaksınız. Parkları, bahçeleri ve hareketli sokaklarıyla benzersiz bir başkent olan Sofya, pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Geçmişin tozlu sayfalarında masalsı bir yolculuğa hazır olun!

7-Benzersiz manzaralar sunan Ohrid Gölü

Balkanların en güzel gölüne ev sahipliği yapan Ohrid, Makedonya'nın en sevilen şehirlerinden biridir. 1979 yılında Unesco Dünya Mirası listesinde yerini almış olan Ohrid Gölü çevresinde pek çok tarihi yapı bulunmaktadır. Ortaçağ döneminden kalma hisarların, cami ve kiliselerin yer aldığı bölge başkent Üsküp'ten sonra görülmeye değer yerlerin başında gelir. Başkent Üsküp tarihi yapılarıyla dikkat çeken başkentlerdendir. Şehirde Fatih Sultan Mehmet'in yaptırmış olduğu Taş Köprü'den Kurşunlu Han'a, Türk Çarşısı'ndan Mustafa Paşa Cami'ye kadar pek çok Osmanlı dönemi eserini görebilmek mümkündür.

8-Felsefenin ve tiyatronun anavatanı Yunanistan

Antik Yunan'dan günümüze korunmuş tarihi yapılarıyla Yunanistan görülmeye değer güzellikteki komşularımızdan biridir. Yunanistan'ın turistler tarafından sıkça tercih edilmesinin sebebi tarihi güzelliklerinin yanı sıra eşsiz bir tatil imkanı sunan adalarıdır. Kos'tan Santorini'ye Rodos'tan Sakız'a kadar pek çok adası bulunan Yunanistan sevilen ülkelerden biridir. Yunanistan, Antik Yunan döneminden kalma tiyatroları, birbirinden güzel kiliseleri, tarihin ünlü filozoflarına ev sahipliği yapan sokaklarıyla keşfetmeye doyamayacağınız bir ülke. Dilerseniz Yunanistan Turları'nı inceleyin, eğlenceye geç kalmayın! Yalnızca Yunanistan ile yetinmek istemezseniz Yunanistan-Makedonya Turları ile daha kapsamlı bir yolculuk planlayabilirsiniz.

Balkan ülkelerini gezerken bilmediğiniz pek çok ayrıntıyla karşılaşacak, bildiğinizi sandığınız pek çok şeyi ise yeniden keşfetme şansı bulacaksınız. Her yolculuk yeni bir başlangıç demektir. Henüz çıkmadığınız bir yolda neler olup biteceğini kestirebilmek zordur. Her yolculuğun yeni bir macera olduğunu unutmamalı ve eğer ertelediğiniz bir tatil planınız varsa en kısa sürede gerçekleştirerek kendinize bir şans vermelisiniz. Hayat anlardan ibaret.


2 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page